Sari la conținut

Plante medicinale eficiente pentru vindecarea a 7 tipuri de cancer

Simbol al gingăşiei şi fragilităţii, plantele strâng în făptura lor o forţă uriaşă, mergând până la a zădărnici atacul celei mai de temut maladii a secolului: cancerul. Este drept, nu ies pe câmpul de luptă singure, ci în alianţă cu tratamentele clasice. Dar contribuţia lor la victoria finală este importantă. Dr. Cristina Bălănescu, medic specialist în medicină complementară, trece în revistă ”trupele combatante” în ordinea fronturilor pe care acţionează.

1. Cancer de san

Este tipul de cancer dezvoltat din celulele de la nivelul sânului – celulele care căptuşesc canalele ce transportă laptele sau celulele structurilor care produc laptele.

• echinaceea: se prepară infuzie dintr-o linguriţă de plantă la 250 ml de apă clocotită; se lasă la infuzat cinci minute; se beau câte trei căni pe zi, pe perioadă îndelungată; se pot administra şi tablete de echinaceea – trei pe zi, pe perioadă îndelungată
  • rozmarin: se iau 25 de picături de extract, de trei ori pe zi, câte 21 de zile pe lună, pe perioadă îndelungată
  • ceai verde: 25 de picături de extract, de câtre trei ori pe zi, câte 21 de zile pe lună, pe perioadă îndelungată.

trifoi-rosu
Trifoi rosu

2. Cancer bronhopulmonar

Acest tip de cancer se dezvoltă, în majoritatea cazurilor, din celulele mucoasei bronşice.

• coada calului, coada-şoricelului şi brusture – în părţi egale: se prepară un decoct punând o linguriţă din amestecul de plantă la 200 ml de apă care dă în fiert, se lasă să fiarbă 15 minute, se ia de pe foc şi se ţine vasul acoperit 2 ore; se beau 2 căni pe zi, pe o perioadă îndelungată
  • trifoi roşu, rădăcină de lemn dulce şi plop negru – muguri – în părţi egale: se prepară un decoct dintr-o linguriţă din amestecul de plantă la 250 ml de apă clocotită, se fierbe 15 minute, se lasă vasul acoperit încă 15 minute, apoi se strecoară şi se beau 2 căni pe zi, pe perioadă îndelungată
  • gheara-mâţei – tablete: se iau câte 3 tablete pe zi, pe o perioadă îndelungată.

3. Cancerul pielii

• Carcinom bazocelular: tip de cancer care îşi are originea în stratul bazal, cel mai profund, al epidermului.
  • nalbă – rădăcină, păpădie – rădăcină, ghimbir – în părţi egale: se prepară un decoct dintr-o linguriţă de amestec la 250 ml de apă care fierbe; se mai lasă la fiert 10 minute, apoi se ţine vasul acoperit încă 10 minute, se strecoară şi se beau câte 2 căni pe zi
  • urzică – rădăcină şi frunze, măceş şi trifoi-roşu – amestec în părţi egale: se pune o linguriţă de plantă în 250 ml de apă care fierbe, se fierbe 10 minute, se lasă vasul acoperit 10 minute, se strecoară şi se beau 2 căni pe zi.
  • Carcinom spinocelular: tip de cancer care îşi are originea în celulele stratului spinos (unul din straturile de suprafaţă) ale epidermului.

Brusture
    Brusture
  • afin: extract (se găseşte în magazinele naturiste); se iau câte 50 de picături pe zi, pe perioadă îndelungată
  • tătăneasă, salvie, brusture – rădăcină: se prepară un decoct dintr-o linguriţă de plantă (amestec) la 250 ml de apă care dă în fiert; se fierbe 10 minute, se mai lasă acoperit 10 minute, se strecoară şi se beau 2 căni pe zi
  • coada-calului, pătlagină şi urzică: se prepară o infuzie dintr-o linguriţă (din amestecul în părţi egale al celor trei plante), în 250 ml de apă clocotită; se acoperă vasul şi se lasă planta să infuzeze 5 minute; se beau 4 căni pe zi, pe perioadă îndelungată.
  • Melanom: tip de cancer ce îşi are originea în melanocit – celulele care conferă culoarea pielii.
  • sânziene galbene: se aplică local suc proaspăt, extras din plantă (prin presare)
  • coada-şoricelului, gălbenele, urzică, ventrilică – amestec în părţi egale: se pune o linguriţă din amestec la 250 ml de apă în clocot, se acoperă vasul şi se lasă la infuzat 5 minute; se strecoară infuzia şi se beau câte 4 căni pe zi, pe perioadă îndelungată
  • muguri de plop: extract, se iau câte 50 de picături de 3 ori pe zi, pe o perioadă îndelungată.
Sanziene galbene

4. Cancerele aparatului digestiv

• Carcinom (cancer) esofagian: tip de cancer care îşi are originea la nivelul mucoasei esofagiene – stratul care căptuşeşte esofagul
  • nalbă: se infuzează, timp de 15 minute, o linguriţă cu vârf de plantă, în 250 ml de apă clocotită; se beau 4 căni pe zi; concomitent se poate face şi gargară
  • sânziene: se prepară infuzie dintr-o linguriţă de plantă la 250 ml de apă în clocot, ţinând vasul acoperit 15 minute; se bea câte o cană pe zi şi se poate face, concomitent, şi gargară, de 5-6 ori pe zi
  • orz verde: se beau 100 ml de suc pe zi, în două reprize, înainte de masă, pe toată durata tratamentului
  • plop: extract de muguri – se iau câte 50 de picături de 2 ori pe zi, pe toată durata tratamentului.
  • Carcinom gastric (cancer de stomac): tipul de cancer cu origine la nivelul mucoasei gastrice – stratul de celule care căptuşeşte stomacul.
  • coada-şoricelului – flori, păpădie, pătlagină – în părţi egale; se face infuzie dintr-o linguriţă de amestec la 250 ml de apă clocotită; se infuzează 10 minute şi se ia câte o linguriţă de infuzie înainte şi după fiecare masă
  • gălbenele, urzică, salcâm – în părţi egale: se pune o linguriţă de amestec la 250 ml de apă clocotită, se infuzează 10 minute, se beau 3 căni pe zi – câte una înainte cu 30 de minute de mesele principale
  • măcrişuliepurelui: suc proaspăt, obţinut din frunze; se ia o linguriţă înainte cu 10 minute de fiecare masă din zi.
Urzica
Urzica
  • Carcinom colorectal (cancer de colon şi rect): îşi are originea la nivelul mucoasei colonului şi rectului (stratul de celule care căptuşeşte colonul şi rectul).
  • zmeur – frunze, mur – frunze, dud – frunze – amestec în părţi egale: se face infuzie dintr-o linguriţă din amestecul de plante lăsată să infuzeze 10 minute, în 250 ml de apă adusă la temperatura de fierbere; se strecoară şi se beau 2 căni pe zi, între mese
  • schinduf: se prepară o infuzie dintr-o linguriţă de plantă la 250 ml de apă clocotită; se infuzează, cu vasul acoperit, 5 minute şi se bea o cană pe zi
  • ghimbir: se prepară un decoct punând o linguriţă de plantă în 250 ml de apă care fierbe; se fierbe planta 15 minute, se strecoară ceaiul, se răcoreşte şi se consumă 2 căni pe zi, între mese, în caz de crampe şi dureri abdominale.
  • aloe_vera_2Carcinom pancreatic (cancer pancreatic): se formează din celulele pancreasului exocrin (cel care produce enzimele care ajută digestia).
  • aloe: se beau 100 ml de suc proaspăt, dimineaţa, pe stomacul gol
  • anason fructe şi seminţe pisate şi uscate: se prepară o infuzie dintr-o linguriţă de plantă la 250 ml de apă clocotită; se lasă vasul acoperit 20 de minute; se bea fracţionat (2 linguri, maximum 3), înaintea meselor principale
  • nalbă: se prepară un macerat la rece dintr-o lingură de rădăcină la 200 ml de apă rece; se lasă la macerat 8 ore, se strecoară şi se bea (2-3 linguri maximum) înaintea meselor principale
  • cicoare, muşeţel, traistaciobanului, viorele – rădăcină – şi turiţă-mare – amestec în părţi egale: se face infuzie dintr-o linguriţă de amestec la 250 ml de apă clocotită; se infuzează 10 minute şi se beau 2 căni pe zi.
  • Carcinom hepatocelular (cancer de ficat): tip de cancer care îşi are originea în hepatocit (celule de bază din structura ficatului)
  • armurariu: se iau câte 3 tablete pe zi
  • cătină: infuzie dintr-o lingură de plantă la 250 ml de apă clocotită; se infuzează 20 de minute, se strecoară, se beau 2 căni, fracţionat, pe parcursul zilei
  • sunătoare, rostopască, coada-şoricelului, cimbrişor, sulfină, dracilă – amestec în părţi egale; se prepară o infuzie dintr-o linguriţă de amestec la 250 ml de apă clocotită, lăsând vasul acoperit 15 minute; se strecoară şi se beau 2 căni pe zi, după mesele principale.

5. Cancerele de faringe ANCERELE DE FARINGE INFERIOR ŞI LARINGE

Ciubotica-cucului

Sunt tipurile de cancer care îşi au originea în celulele mucoasei faringelui, respectiv laringelui (stratul de celule care căptuşeşte cele două organe).

• ciuboţica-cucului, trei-fraţi-pătaţi, isop, fenicul – amestec în părţi egale; se pune o linguriţă de plantă (amestec) la 250 ml de apă în clocot, se infuzează 10 minute şi se beau 2-3 căni pe zi
  • salcie scoarţă, turiţă-mare, tei, coada-şoricelului – amestec în părţi egale; o lingură din amestecul de plante se lasă la infuzat, 8 minute, în 250 ml de apă clocotită; se beau 2-3 căni pe zi
  • isop: 2 linguri de plantă la 250 ml de apă în clocot, se infuzează 15 minute şi se beau 2 căni pe zi.

6. Cancerele aparatului urinar

• Carcinom renocelular: se formează din celulele ce căptuşesc caniculele (structuri tubulare mici, ce transportă urina în interiorul rinichiului).
  • afin: se prepară o infuzie dintr-o linguriţă de plantă la 250 ml de apă clocotită, se infuzează 10 minute şi se beau 2-3 căni pe zi
  • merişor – frunze: se prepară un decoct punând o linguriţă de plantă în 250 ml de apă care fierbe; se continuă fierberea 15 minute, se strecoară şi se beau 2 căni pe zi
  • iarbă-mare: decoct dintr-o lingură de plantă la 250 ml de apă care fierbe, se continuă fierberea 20 de minute, se strecoară şi se ia câte o lingură înaintea meselor (3-4 linguri pe zi).
  • Cancer de vezică urinară: se dezvoltă din celuelele mucoasei vezicii urinare (uroteliu – stratul de celule care căptuşeşte vezica urinară).
  • coada-racului: decoct dintr-o linguriţă de plantă la 250 ml de apă care fierbe; se lasă să fiarbă 15 minute, se strecoară şi se beau 2 căni pe zi, între mesele principale
  • mesteacăn: infuzie din 2 linguri de frunze la 250 ml de apă clocotită, se infuzează 10 minute, se adaugă un vârf de cuţit de bicarbonat de sodiu, se strecoară şi se consumă după 4 ore, cu înghiţituri mici, pe parcursul zilei
  • turiţă-mare: se prepară infuzie dintr-o lingură cu vârf de plantă, la 250 ml de apă clocotită; se lasă la infuzat 8 minute şi se beau 3 căni pe zi.
afin
Frunze de afin

7. Cancerele aparatului reproducător

• Cancer de prostată: se formează prin înmulţirea necontrolată a celulelor din prostată (organ masculin, localizat imediat sub vezica urinară); cancer al bărbatului vârstnic, apare, în peste 50% din cazuri, după 70 de ani.
  • ghimpe: se prepară decoct dintr-o linguriţă de plantă uscată la 250 ml de apă care fierbe; se fierbe 10 minute, se strecoară şi se beau 2 căni pe zi, cu 30 de minute înainte de mese
  • urzică-moartă: infuzie dintr-o linguriţă de plantă la 250 ml de apă clocotită; se infuzează 10 minute şi se beau 2 căni pe zi, între mese
  • dovlecel: ulei, se ia câte o lingură zilnic, dimineaţa.
  • Cancer testicular: rezultă din celulele de la nivelul testiculului; afectează în special bărbaţii tineri (20-40 de ani).
  • măcrişul-iepurelui, măghiran, nalbă, urzică – amestec în părţi egale; se face infuzie dintr-o linguriţă de amestec, la 250 ml de apă clocotită; se infuzează 10 minute, se strecoară şi se beau 4 căni pe zi
  • merişor: extract, se iau câte 50 de picături, de 3 ori pe zi
  • plop – muguri: extract, se iau câte 50 de picături, de 3 ori pe zi.
  • Cancer cervical (cancer de col uterin): tip de cancer care se dezvoltă de la nivelul mucoasei cervixului uterin (stratul de celule care acoperă cervixul – partea inferioară a uterului; la nivelul său se află graniţa dintre mucoasa vaginală şi mucoasa uterină).
  • gălbenele, urzică, coada-şoricelului, traista-ciobanului – amestec în părţi egale: se prepară infuzie dintr-o linguriţă de plantă la 250 ml de apă clocotită; se infuzează 10 minute şi se beau 3 căni pe zi
  • pelin: se pun 2 linguri de plantă în 500 ml de apă clocotită, se infuzează 20 de minute şi se fac băi locale, zilnic
  • grepfrut – sâmburi: se iau 30 de picături, de 3 ori pe zi.
Galbenele
Galbenele
  • Cancer de endometru: se formează din celulele mucoasei uterine (stratul de celule care căptuşeşte uterul – endometrul).
  • măslin – frunze: extract, se iau câte 50 de picături, de 3 ori pe zi
  • oregano: infuzie dintr-o linguriţă de plantă la 250 ml de apă clocotită; se infuzează 10 minute şi se bea o cană pe zi
  • mur – mlădiţe: extract, se iau câte 50 de picături, de 3 ori pe zi.
  • Cancer ovarian: se formează din celulele ovarului.

zmeurmlădiţe: extract, câte 50 de picături, de 3 ori pe zi

merişor: extract, câte 50 de picături, de 3 ori pe zi

• echinaceea, ghimbir, frunze de zmeur, frunze de mesteacă – amestec în părţi egale; se pune o linguriţă de amestec în 250 ml de apă clocotită, se infuzează 10 minute şi se beau 3-4 căni pe zi.